Výlet Bouzov – Javoříčko – Úsov
16. září 2023
V sobotu 16. září se uskutečnil společný výlet T. J. SOKOL a SDH Bělá nad Svitavou. Na výroční sokolské schůzi byla navržena trasa Bouzov – Javoříčko – Úsov, kterou mnozí znají ze školních let a termín pro sokolské výlety je už tradičně zářijový.
Autobus firmy ROHOTRANS byl přistaven už v 6:45 a trpělivý pan řidič počkal na všech 30 účastníků do 7:30, kdy byl stanoven čas odjezdu.
Hrad Bouzov nás přivítal krásným slunečným ránem, okolí hradu bylo téměř prázdné a průvodce nás provedl základním okruhem hradu a pověděl nám o jeho historii, která je nejvíce spjata s Řádem německých rytířů. Do dnešní podoby byl hrad upraven přestavbou v letech 1895 až 1910 na popud arcivévody Evžena Rakousko-Těšínského, tehdejšího velmistra Řádu. Kromě hradních interiérů, kaple, zbrojnice a 40 metrů hluboké studny jsme jako bonus mohli projít hradním příkopem a prohlédnout si hrad z úplně jiného úhlu, než je obvyklé.
Další zastávkou byla asi 10 km vzdálená obec Javoříčko. Tato obec, vlastně část obce Luká, je známá pro krasový jeskynní komplex. Javoříčské jeskyně nejsou tak známé jako jeskyně Moravského krasu, ale jejich krápníková výzdoba i mohutnost jeskynních dómů není o nic menší. Rozhodně stojí za návštěvu. I tady nás provedl mladý průvodce. Jeho projev byl hodně dramatický, zvláště, když mluvil o objevování a průzkumu podzemních prostor. Napínavou chvilku nám připravil tím, že ukázal, jaká je opravdová jeskynní tma a nechal nás v této tmě chvíli pokračovat v prohlídce. O průzkum jeskyní se zasloužil nejvíce lesník Vilém Švec v roce 1938, od roku 1939 jsou jeskyně přístupné veřejnosti. Obec Javoříčko má ve své historii velmi smutné datum, 5. května roku 1945, kdy komando SS ze msty povraždilo 38 místních mužů, vydrancovalo a zničilo domy. Cesta k jeskyním vede kolem pietního místa, kde nás všechny zasáhla připomínka této události – památník se jmény a fotografiemi zavražděných mužů. Naštěstí čas smaže i tvrdé rány a doufejme, že nic podobného se nebude nikdy opakovat.
Parkoviště u zámku Úsov, naše třetí stanoviště, bylo u Zámecké restaurace, což nám přišlo velmi vhod, protože jsme dorazili právě v době oběda. 30 hladových hostů, bylo sice pro obsluhující personál dost, ale dokázali si s tím poradit a všichni jsme se svého jídla nakonec dočkali. Někteří stihli i kávu a dezert nebo točenou zmrzlinu. Prohlídka zámku byla rychlá, tady paní průvodkyně trochu spěchala. Takže, kdo by chtěl důkladně pročítat všechny cedulky u vystavených exponátů, musí přijet znovu. Na zámku Úsov si totiž můžete prohlédnout trofeje, vycpaniny, vitríny plné preparovaného hmyzu, vitríny, které ukazují život lesních zvířat, jejich doupata, hnízda, vejce a podobně. Od roku 1898 je tady lovecko-lesnické muzeum. Muzeum vzniklo jako soukromé zařízení Johanna II. z Lichtenštejna. Podnět ke zřízení muzea dal vrchní lesní rada Julius Wiehl (1847-1917), přední český odborník na problematiku lesnictví.
Úplně poslední zastávka byla nákupní. Stavili jsme se v Lošticích a nakoupili v podnikové prodejně Olomouckých tvarůžků. Všichni jsme si z výletu přivezli pěkné zážitky a voňavé dárečky.