Datová schránka
id: ibia4fk

Online Katalog

Současnost

Bělá nad Svitavou se nachází v malebném údolí od Brněnce po Lavičné. Údolím se klikatí Bělský potok, jehož trasu kopíruje silnice II. třídy 363 vedoucí do Poličky. Ve středu obce z ní odbočuje vedlejší silnice na Vítějeves a Svojanov.Obec je členem dobrovolného svazku obcí Prameny Bělá nad Svitavou a Mikroregionu Brněnec, v současné době se připravuje spolupráce Mikroregionu Brněnec a Mikroregionu Svitavy. Jsme členy svazu Obcí a měst ČR a Euroregionu Glacensis.

Obcí prochází CYKLOSTEZKA č. 4 201.

Nové SPOLEČENSKÉ CENTRUM vybudované v říjnu 2003 slouží v obci ke kulturním a společenským akcím. Nachází se zde víceúčelový sál s příslušenstvím ( kuchyňka, sociální zařízení aj.). Ve Společenském centru se nachází i OBECNÍ KNIHOVNA, která nabízí možnost připojení na internet.Pro sportovní využití je k dispozici SOKOLOVNA a fotbalové hřiště. Budova Sokolovny slouží také ke konání tanečních zábav, plesů a větších akcí pro děti, které pořádá Obec Bělá nad Svitavou ve spolupráci s TJ Sokol.
Mezi tradiční akce obce patří bezpochyby pouť, která se koná vždy třetí neděli po Velikonocích, Táborák pod lipami pořádaný v den upálení Mistra Jana Husa, Obecní ples, obecní tábor a celá řada akcí pro děti, např. Mikulášská nadílka, Dětský karneval, Pálení čarodějnic, Dětský den aj.V obci se nachází pouze MATEŘSKÁ ŠKOLA, základní škola byla zrušena pro nízký počet žáků v roce 2004 . Pochlubit se ovšem můžeme HUDEBNÍ ŠKOLOU KUFHABEROVI a hudební školou YAMAHA. Výuka probíhá v zrekonstruované učebně nad Obecním úřadem. Od roku 2001 v obci funguje PĚVECKÝ SBOR VOX IUVENALIS, který již natočil svoje třetí CD a účastní se tradičních benefičních koncertů, z jejichž výtěžku se opravuje místní kostel Všech svatých.V Bělé je k dispozici prodejna se smíšeným zbožím Jednota-COOP, Kiosek pod lipami, autoservis, masáže, stavební firma, truhlář. Nachází se tu i pošta a fara.Bělá nad Svitavou je opravdu malebná vesnička, především pro svoji nádhernou přírodu. V centru obce se rozkládá park s lípami, ideální místo pro odpočinek a hry dětí, najdete tu sochu Jana z Nepomuku a pomník obětem 1. sv. války. Krajina, která obklopuje vesnici, je překrásná především na podzim, kdy javory, lípy a jasany hrají všemi barvami. Za prohlídku stojí skalní útvar Čertovy díry, kde se nacházejí různé druhy netopýrů.V posledních třech letech došlo v obci k velkým změnám. Byl regulován Bělský potok, současně byly opraveny cesty a mosty podél opravovaného toku. Byl osázen svah u hřbitova keři a stromy, které mají zabránit jeho sesutí. Každoročně v předvánočním čase přibývají stovky nových světýlek na dalších budovách Bělé. Nejdůležitější akcí v letošním roce se stává příprava výstavby nových nájemních bytů v lokalitě“Zámeček“.INFORMATIVNÍ ÚDAJE

• POČET OBYVATEL (ke konci roku 2005)
celkem 481
z toho 234 žen a 247 mužů

Vybrané statistické údaje o obci

počet domů184 obytných domů, 12 budov slouží občanům obce
nadmořská výška418 mnm – střed obce
autobusová zastávkaano
poštaano
obchodJednota-COOP
mateřská školaano
základní školane, zrušena v roce 2004
knihovnaano
hřištěano
zájmové spolkyano
vodovodano, 90% domácností je napojeno na veřejnou vodovodní síť
kanalizacene
plynofikaceano, proběhla v letech 1998-1999, napojeno je téměř 80% objektů
telefonní sítěano, Český Telecom provedl kompletní kabelizaci tel. sítě
Další údaje zde
inet24 © 2017