Datová schránka
id: ibia4fk

Online Katalog
Archiv článků: 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   

Mikuláš dorazil i do Bělé nad Svitavou.(14.12.2013)

V letošním roce Mikuláš nadílky nestíhal. Ve Bělé nad Svitavou děti čekaly do 14.prosince. Sešly se v místní sokolovně, kde pro ně obec a TJ Sokol připravily zábavné odpoledne zakončené příchodem Mikuláše, anděla a tří čertů. V první části si děti vyráběly vánoční ozdoby a dekorace, ve druhé vystoupil kouzelník. Na párku v rohlíku si pochutnali malí i velcí. Mizely i perníčky. Přítmí v sále oznámilo příchod Mikuláše s jeho doprovodem. Děti předváděly jedno přes druhé jak umí zpívat nebo přednášet. Mikuláš a anděl je odměňovali balíčkem sladkostí. Závěrečné společné disko zakončilo nadílku. Teď už může ke všem domů přijít Ježíšek.

Foto a text : Korbářová Anna

autor: Obec Bělá | 16.12.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 993x

Vánočni trhy s dílničkou ve Bělé nad Svitavou (7.12.2013)

V sobotu 7.prosince venku foukal vítr a proháněl vločky sněhu. Ve společenském centru ve Bělé nad Svitavou bylo teploučko, vonělo tu vánoční cukroví, punč a vládla tu klidná předvánoční atmosféra. Prodejci sem přijeli s nabídkou  věcí vhodných jako vánoční dárek. Sortiment byl široký. Rodina Zbyňka Mauera zde vystavila své betlémy. Byl tu i hrnčíř a učil kluky vyrábět hrníčky. Zájemkyně o líčení se nechaly zkrášlit od kosmetičky. Nechyběla ani vánoční dílna pro děti. Měly tu možnost si zhotovit  různé vánoční dekorace. Při posezení u punče,ochutnání vánočního cukroví se hezky povídalo a vzpomínalo. Všichni si při odchodu přáli klidné a pohodové Vánoce.

text a foto Anna Korbářová

autor: Obec Bělá | 10.12.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 944x

Oprava válečného hrobu oběti 2.světové války.(říjen 2013)

Na místním hřbitově ve Bělé nad Svitavou jsou uloženy v hrobu ostatky ruského vojáka. Až do počátku 70.let minulého století to byl  pro nás neznámý vojín,který položil život v boji proti fašismu......

autor: Obec Bělá | 07.11.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 1101x

Památka zesnulých(2.11.2013)

Hroby na místním hřbitově se od 28.10. postupně zaplňovaly květinami,věnečky a různými hřbitovními vazbami.V sobotu 2.11.2013 bylo sice dušičkové počasí,ale lidé přicházeli zapálit svíčku na hrob znovu, také zavzpomínat  a setkat se s rodinou a přáteli.Je to již 132 let ode dne kdy byl  hřbitov 7.8.1881 vysvěcený..Z hygienických důvodů se nesmělo pohřbívat na původním hřbitově u kostela.Pozemek na něj věnovala rodina Rohatschova z čp.87 ( dnes Chladilovi). Kříž uprostřed hřbitova věnoval kameník Lang z Brněnce.Uloženy tu jsou ostatky  obyvatel Bělé,Brněnce,ale i židovských obětí z Schindlerovy továrny v Brněnci a ruského vojáka Ivana Banděreva.Každý návštěvník hřbitova zde cítí pokoru k generacím,které tu našli poslední místo odpočinku.

 Foto a text : Anna Korbářová

autor: Obec Bělá | 04.11.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 986x

Nordic Wolking (severská chůze s holemi)

V sobotu 26.října  2013 se sešla skupina zájemců o výuku techniky Nordic a Priessnitz Walkingu (severská chůze s holemi)  a vyrazila po okolí naší vesnice po naučné stezce pod vedením Ing. Dity Urbánkové, Ph.D. Byla to krásná vycházka podzimní přírodou s výukou správného dýchání. Děti měly radost ze zastávky v lanovém centru ve Březové nad Svitavou a těšily se na oběd v restauraci v Lavičném – řízek s bramborovým salátem.

text a foto Bačovská Dana

autor: Obec Bělá | 04.11.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 1183x

První hodiny voleb do Parlamentu ČR ve Bělé nad Svitavou.

Tak jako v jiných vesnicích a městech se otevřela 25.října ve 14 hodin volební místnost v kulturním centru ve Bělé nad Svitavou. Občané měli možnost vhodit do volební urny volební lístek strany, jejíž kandidáty chtějí mít v Parlamentu. Společně přicházely celé rodiny.  Vše probíhalo v klidu za dohledu volební komise. Volit přišla i nejstarší občanka obce Blanka Hlavenková (89). S malou přenosnou urnou objeli členové volební komise občany, kteří jsou nemocní a chtěli volit. Každý z voličů věří, že dal hlas straně, která do současného chaosu vnese pořádek.

Foto a text : Anna Korbářová

autor: Obec Bělá | 29.10.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 978x

Podzimní dámský klub ve Bělé.(24.10.2013)

V podzimním dámském klubu 24.října využily ženy možnost zhotovit si hřbitovní vazby k blížící se Památce zesnulých. Přišla sem i mladá děvčata, která předvedla modernější zdobení věnečků. Ženám ochotně radily paní Schusterová, Lefflerová a Štarhová. Dana Bačovská upekla chutnou dýňovou buchtu, udělala chlebíčky a vařila kávu a čaj. Společně se při práci vzpomínalo na blízké, kteří nám opustili. Hřbitov se nazdobí 2.11. do svátečního.

Foto a text : Korbářová Anna

 

autor: Obec Bělá | 29.10.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 879x

Podzimní dílnička ve Bělé nad Svitavou. (23.10.2013)

Společenské centrum připravilo na podzim pro děti řadu akcí. První byla pouštění draků. Druhá proběhla ve středu 23.10.2013.  Na podzimní dílničce vyráběly různé podzimní ozdoby z připraveného materiálu. U jednotlivých stolů dělaly malé draky,zdobily větvičky břízy, kreslily panáčky, vytvářely dle fantazie ozdoby z kaštanů a žaludů. Nikdo nepřehlédnul stůl s občerstvením. Paní Bačovská upekla moučník a navařila čaj. Co si kdo vyrobil to si odnesl domů. Teď je čeká vyřezávání duchů z dýní. Každý kdo dá dýně do společenského centra udělá dětem radost.

Foto a text : Anna Korbářová.

autor: Obec Bělá | 29.10.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 866x

DRAKIÁDA (8.10.2013)

K podzimu patří pravidelně i drakiáda. Děti mají usnadněnou práci s výrobou draka. Většinou mají koupeného v obchodě. Hlavní je jak lítá. V úterý si dali všichni účastníci drakiády sraz pod lípami a vyrazili  na Pole "Na koláči". Počasí bylo pro pouštění draků ideální. Děti se vytrvale  pokoušely o to,aby jejich drak vyletěl nejvýše. Servis při poruchách draků poskytoval tatínek Pavel Šudoma. Na závěr se vrátily pod lípy, kde si opekly párky a mohly se občerstvit v kiosku. Při posezení ještě rozebíraly jak se komu dařilo závodit.

Foto : Dana Bačovská,text:Anna Korbářová

autor: Obec Bělá | 15.10.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 920x

Vítání občánků do života ve Bělé nad Svitavou.(6.10.2013)

Společenské centrum ve Bělé nad Svitavou se v neděli 6.října 2013 proměnilo odpoledne na obřadní síň připravenou na uvítání nových občánků do života. Místní omlazený SPOZ se postaral o důstojný průběh obřadu. Místopředseda obecního úřadu Václav Havlů přivítal do života Sebastiana Strachoně a Vanesu Kašparovou. Zajímavostí je, že Sebastian je místostarostův vnuk. Obřadu se zčastnili i příbuzní. Děti z mateřské školy s ředitelkou Renatou Trnkovou zazpívaly miminkům několik písniček a přednesly hezké básničky. Po podpisech v Pamětní knize dostaly maminky květiny a děťátko Pamětní list s 3000 korun. Po skončení pozval přítomné Václav Havlů na malé občerstvení. Byla tu nálada plná usměvů. Kéž jim vydrží po celý život.

Toto a text : Anna Korbářová

 

autor: Obec Bělá | 07.10.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 1003x

Kurz malování BOBA ROSSE(2.9.2013)

V pondělí 2.9.2013 se 9 dětí a 8 dospělých pod vedením zkušené lektorky Jany Laštovičkové Grygarové vyzkoušelo jaké je být umělcem. A o výsledku našeho snažení se můžete přesvědčit sami.

autor: Obec Bělá | 16.09.2013  |  Komentářů: 1  |  Přečteno: 1084x

Křetínka cup - Bělovští draci (24.8.2013)

Letos již počtvrté se posádka ve žlutých dresech s nápisem ,,Bělovští draci" na zádech a znakem naší obce na hrudi zúčastnila největších závodů dračích lodí u nás. Je tak jednou z těch, které nevynechaly ani jeden ročník. Obec a T.J.Sokol nás tradičně podpořili.

Pro ty, kdo o dračích lodích slyší poprvé, uvádím několik základních údajů: dračí loď je 12 metrů dlouhá a s posádkou, která čítá 20 pádlujících, jednoho bubeníka a kormidelníka, váží i přes dvě tuny.

Naše posádka, letos z části obměněná, se v extrémě větrném počasí umístila v konkurenci 53 týmů v závodě na 200 metrů na 40. místě a v závodě na 1000 metrů na 31. místě.

Týmový duch a pohoda slunečného dne nás provázely celým závodem a pocit poctivě odvedeného výkonu byl cítit ze všech.

Pro další ročník si posádka dala předsevzetí přivést na břehy přehrady více svých fanoušků - akce za to skutečně stojí. Tak za rok na Křetínce!

Fotky Alžběta Mauerová a Eva Vojtelová.

Text Zbyněk Mauer

 

autor: Obec Bělá | 09.09.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 1037x

Hledání pokladu (29.8.2013)

Hledači pokladu se shromáždili ve čtvrtek 29.8. v parku "Pod lípami". Dana Bačovská jim vyprávěla příběh o pirátovi Borgesovi, který se svými kumpány nalezl poklad a poschovával ho v některých vesnicích. Údajně i ve Bělé. Všech 36 hledačů pokladu bylo označeno pirátským znakem a vyrazili po cestě u Lidmilových a Bártových vyznačené fáborky za pokladem. Cesta nebyla snadná. Museli plnit úkoly. Po jejich splnění hledali jeden ze čtyř dílů mapy místa, kde by se měl poklad nacházet. Prvním úkolem bylo najít u lípy nad kravínem bylinky na čaj. Nad Lidmilovou skalou plnili druhý úkol. Určovali druhy stromů. Na třetí zastávce v lese házeli šiškou na strom. Tak získali třetí díl mapy. Posledním úkolem bylo nalezení a poskládání 60 očíslovaných lístečků. Tak už měli i čtvrtý díl mapy. Vrátili se zpět pod lípy. Zde mapu složili a zjistili, že poklad je na dílu B někde u sokolovny. Ten úspěšně nalezli. Po otevření byli odměněni obsahem truhly. Byla naplněná čokoládovými zlaťáky a čokoládami. I když se cestou občerstvili mirabelkami a svačinkami, ještě museli najít strom "Párkovníček". Ten tentokrát vyrostl vedle společenského centra. Mohl být zapálen táboráček a opékaly se párky. Akci připravila Dana Bačovská za vydatné pomoci Verunky Fuchsové a Aničky Huppertové. Nejmladším účastníkem byl Ondřej Prudil a k němu a jeho mamince se přidal Prokůpek Lidmila. Za rok opět za pokladem!!!

Foto : Verunka Fuchsová text: Anna Korbářová

autor: Obec Bělá | 04.09.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 1120x

Výlet na rozhlednu Járy Cimrmana ve Březové (25.7.2013)

Společenské centrum  zorganizovalo výlet pro rodiče a děti na rozhlednu Járy Cimrmana do Březové. Děti jsou sice na prázdninách, ale parta kamarádů tuto akci nevynechala. Ve čtvrtek 25.7. nasedli v půl čtvrté odpoledne ve Bělé na návsi do autobusu a jeli do Březové na náměstí. Zde se občerstvili v cukrárně a potom vyrazili k rozhledně. Cestou k ní zdolali lanovou dráhu. Na rozhledně si dali svačinku a podívali se po krajině. Bylo pod mrakem, tak se cítili příjemně. Cestu zpět zvolili přes kopec mezi poli. Vyřádili se v lánu kukuřice a také objevili zbytky hrachu u pole. Cesta zpět rychle utekla. Ani nevnímali jak byla dlouhá. Výlet ukončili u kiosku pod lípami. Ti co výlet absolvovali byli nadšeni. Ti,kteří se nepřidali mohou litovat.

Foto: Dana Bačovská text:A.Korbářová

autor: Obec Bělá | 01.08.2013  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 1094x

Cyklistické závody dětí ve Bělé (18.7.2013)

Společenské centrum ve Bělé nad Svitavou připravuje pro děti různé akce i o prázdninách. Je o ně velký zájem. Ve čtvrtek 18.7.2013 odpoledne se na cyklistických závodech zapsalo 39 soutěžících nejen ze Bělé. Vytyčenou dráhu si nejdříve všichni prošli pěšky. Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích. V první závodily děti do tří let na odrážedlech. Ve 2.kategorii 3-9 let byla skupina děvčat a skupina kluků , 3.kategorie 9-15 let  byla také rozdělena na chlapce a dívky a dráhu měli jednou tak dlouhou. Jezdilo se jednotlivě na čas.  Všichni ze sebe vydali co mohli. Každý chtěl vyhrát nějakou medaili. Na pomyslnou bednu se postavili v 1.kategorii první Matěj Dobrovolný, druhá Valinka Šprojcarová, třetí Bětuška Veitová. Ve druhé kategorii v dívkách byla první Simona Svobodová, druhá Sárinka Lidmilová, třetí Kája Leflerová. V chlapcích se umístil první Jirka Gerneš, druhý Filip Bačovský, třetí Adam Bačovský. Ve třetí kategorii byla první jediná soutěžící Anička Huppertová. V chlapcích byl první Lukáš Bauer,druhý Toník Veit,třetí Daniel Bednář. Všichni obdrželi diplomy a sladkou odměnu. Akci ukončilo opékání párků. Odpoledni plném napětí přálo i počasí. Jistě budou všichni trénovat a za rok přijdou závodit zase.

Foto a text: Korbářová Anna

autor: Obec Bělá | 22.07.2013  |  Komentářů: 1  |  Přečteno: 1114x
Archiv článků: 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   

inet24 © 2017