Tříkrálová sbírka 2018 - výsledky

sbírkaTříkrálové koledování - všechno je jinak
Tříkrálová sbírka 2018 na Poličsku skončila. Zřejmě už nikoho z vás neohromím konstatováním, že opět padl rekord: 786 520 Kč, a že byl překročen o úctyhodných 75 156 Kč. Koneckonců, rekordy se zde na Poličsku v této „disciplíně“ odehrávají už od samého začátku, od roku 2001. Příspěvek obcí se na této částce podílel neuvěřitelnými 551 840 korunami.

Jinak je za osmnáctiletou historii tříkrálové sbírky všechno jinak. Například v Poličce nyní máme ne nedostatek, nýbrž nadbytek koledníků. Aby se sbírka nezvrhla v pochůzku čtyř a vícečetných „tlup“, zavedli jsme pravidlo, podle něhož se účastní ten, kdo se dřív přihlásí. Zmizela nedůvěra rodičů a jejich obavy o bezpečí a zachování úcty ke svěřeným dětem. Dnes už přesně vnímají, jaký je rozdíl mezi koledováním a žebráním.

Ve městech i v obcích se podařilo vytvořit pevnou základnu kvalitních vedoucích skupinek, čímž odpadlo jejich každoroční náročné vyhledávání, prošení a sáhodlouhé přesvědčování. Nyní se mnohde nabízejí sami. Navíc k nim dorůstá nová generace rekrutující se z řad dřívějších dětských koledníků.  Mimořádně se zlepšila spolehlivost všech účastníků.

Dávno také minuly časy, kdy jsme tříkrálovou sbírku museli obhajovat například před starosty obcí. Transparentnost záměrů a jejich reálné naplňování, ověřené charitní praxí v regionu Poličsko, rozptýlily jejich pochopitelný počáteční odstup. V obou městech i ve všech šestadvaceti obcích máme podporu a nadto zažíváme opravdový zájem a aktivní pořadatelskou pomoc.

Mystérium Tříkrálové sbírky na Poličsku v několika posledních letech nabralo neobyčejnou sílu. Načerpalo ji z lidí, především z vás, laskavých a štědrých dárců, z nadšení stovek koledníků a jejich průvodců, z desítek dalších pomocníků a v neposlední řadě ze samotné práce Charity. „Vám všem musím a chci velmi poděkovat,“ řekla ředitelka pořádající organizace Markéta Šafářová.

Podrobné výsledky tříkrálové sbírky sledujte na: http://policka.charita.cz/trikralova-sbirka/tks-2018/ nebo na charitních nástěnkách.sbírka

Štěpánka Dvořáková

Tříkrálové rekordy 2018:

1.         Nejnaditější pokladnička: Sádek; pokladnička č. 122; částka 18 980 Kč

2.         Skokan roku: Vítějeves, nárůst příspěvku na jednoho obyvatele stoupl za rok o 38,2 %

3.         Tříkrálový fanoušek: Pustá Rybná; průměrný vklad na jednoho občana v obci: 97,36 Kč (Průměrný vklad na osobu z celého regionu: 33,08 Kč)

Vytvořeno: 29. 1. 2018
Poslední aktualizace: 29. 1. 2018 11:23